Hakkımızda (About us)

İstanbul Boğazı’ndan geçen, İstanbul Limanı ve İzmit Limanı’nı uğrayan gemilere günün her saati yüksek kaliteli tatlı su sağlıyoruz. Tedarik edilen su, Dünya Sağlık Örgütü’nün kullanma suyu kalitesiyle ilgili kılavuzunda belirtilen standartları karşılar.

Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için sürekli bir filo yenileme planımız ve güçlü bir filo bakım programımız var. 150MT / saat hızda su kargo pompaları ve son derece hassas su sayacı okumaları sağlayan Debimetreler ile donatılmıştır. Bu özellikler, daha hızlı geri dönüş süreleri ile teknelere daha temiz tatlı su aktarımı sağlar.

———-

We supply high-quality fresh water round-the-clock to vessels transitting Istanbul Strait and calling at the Port of Istanbul and Izmit . The water supplied meets the standards specified by the World Health Organisation in its guidelines for fresh-water quality.

For better service to our customers, we have a continuous fleet renewal plan and a robust fleet maintenance programme. They are fitted with water cargo pumps that supply at a rate of 150MT/hr and flowmeters that provide extremely precise water meter readings. These features ensure a more efficient delivery of fresh water to vessels with a faster turn-around time.